Internet na kolejích

Připojení k síti

Pravidla připojení do sítě na kolejích se řídí pravidly poskytovatelů sítě což je CESNET skrz ČVUT!

Pravidla najdete v Dokumentech.

 

Co všechno musím mít, abych mohl připojit svoje zařízení k internetu na koleji?

Musíte se stát našim členem. Internetové připojení dáváme pouze k plnému členství. Je vhodné mít síťovou kartu standardu Ethernet (doporučujeme alespoň 100Mbit) nebo WiFi. Z bezpečnostních důvodů nepřipojujeme počítače se operačním systémem, kterému byla ukončena podpora! (Windows XP)Správce klubu po mně chce pro připojení jakousi MAC adresu. Co to má být?

Je to 48bitové jednoznačné identifikační číslo tvé síťové karty. Vypadá např. 00:40:D0:57:60:4E
Zjistí se:
- ve Windows spustíte příkazový řádek (cmd) a příkazem "ipconfig /all" a hledáte fyzickou adresu ethernet adaptéru a wifi adaptéru (ne virtuálního)
- v Linuxu příkazem /sbin/ifconfig
- andorid v Nastavení -> Informace o telefonu -> Stav, kde najdete adresu sítě WLAN (pokud se nezobrazuje, zapněte si wifi

Jak si mám nastavit počítač?

V počítači nemusíte nic nastavovat! Pokud jsi správci již nahlásil správnou MAC adresu, veškerá síťová komunikace by měla fungovat pomocí automatického nastavení klienta skrze protokol DHCP.

Jaká je moje IP adresa?

Router na koleji přiřazuje místní IP adresy z rozsahu 10.0.x.1-6. IP adresa se může v každém semsetru změnit. Svoji IP adresu zjistíte stejným způsobem jako svou MAC adresu.

Co se nesmí?

V celé síti je přísný zákaz stahování torrentů!!! Dále viz Pravidla sítě v Dokumentech. 
Nestahujte prosím velké soubory přes wifi. Pokud máte tu možnost, připojte kabel a wifi vypněte.

Jaká je rychlost internetu?

Kolej sdílí jedno připojení standardu 802.11n do budovy Kokosu o reálné propustnosti cca 90 Mbps, což také odpovídá limitní rychlosti internetové konektivity. Přenosovou rychlost pochopitelně nemůžeme nikomu garantovat.